LAMİNAT PARKE

LAMİNAT PARKE NEDİR?

Bir tür ekonomik zemin tipidir ve günümüz konut projelerinde sıklıkla karşılaşmaktayız. Gelişen teknoloji ile birlikte yeni nesil laminat parkeler daha iyi görünüyor, daha iyi performans gösteriyor ve daha önce hiç olmadığı kadar ahşap hissettiriyor. Hatta artık lüks diyebileceğimiz çoğu evlerde de laminat parke kullanılıyor. Tüm bu popülerlik ardında şu soruyu getiriyor: Nedir bu Laminat Parke?

Laminat parke, yonga levha ahşaptan yapılmış bir hibrid zemin kaplamasıdır.Genellikle profesyonel kurulum gerektiren sert ağaçların aksine, laminat parke, kurulum yapmak için son derece kolaydır. Laminatın üst kısmı, vinil döşeme gibi su geçirmez özelliğe sahiptir. Ancak vinil zemin ile tek benzerliği üst tabakasının su geçirisizliğidir. Yapı taşları birbirlerinden oldukça farklı iki malzemedir ve isimlerinin birbirlerine yakın olması sebebi ile genellikle ”Lamine parke” ile de karıştırılır. Bir sonraki blog yazımızda ”Lamine Parke” den de bahsedeceğiz ancak gelin size şimdi Laminat parkenin içeriğini açıklayalım.

Laminat Parkenin İçeriği: Laminat parke 1977 yılında İsveçli şirket Perstorp tarafından icat edildi. Bu firma, atık odun parçalarını yüksek basınç, ısı ve bağlayıcı kimyasallara maruz bırakarak zemin kaplaması elde etme fikrini ortaya koydu ve o günden bugüne aynı sistemle laminat parke üretilmeye devam etmekte. Temel olarak Laminat Parkeler 3 katmandan oluşmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

Aşınma tabakası 

Aşınma tabakası, melamin ile emprenye edilmiş ince yüzey tabakasıdır. Bu en üst yüzey tabakası, köpeklere, sandalyelere, yüksek topuklulara ve diğer yaygın zararlı elementlere karşı dayanıklı olan şeffaf bir plastik tabakadır.

Görüntü Katmanı

Yakın plan görüntülendiğinde bile laminat parke gerçekçi görünebilir. Bu, laminatın aşınma tabakasının altındaki gerçek ahşabın fotografik kalitesinde görüntüsünden kaynaklanır. Dekor tabakası diyede adlandırılmaktadır.

Temel Katman (Çekirdek) Temel Katman ise HDF diye adlandırılır.Yüksek yoğunluklu fiber levha (HDF) dan mamul bu öz tabaka suya dirençli olan ana taşıyıcı katmandır. HDF ağaç elyafın yapıştırıcı ve reçine ile birlikte sıkıştırılmasından elde edilmektedir.

Laminat parke, Lamine parke ve çoğu taş zemin kaplamalarına göre ucuzdur. Fiyat olarak, laminat, lüks vinil döşeme ve bazı seramik veya porselen karolarla karşılaştırılabilir.