ANKASTRE ÜRÜNLER

Ankastre Nedir?

Ankastre, mutfak ile bütünleşmiş bir kavram olsa da ankastre mutfak dışında ankastre banyonun da olabileceğini söylemeden geçmeyelim. Ankastre çamaşır makinesi ve ankastre kurutma makinesi sayesinde banyoda da ankastrenin avantajlarından yararlanmak mümkün. Peki, bunlar dışında hangi ürünler ankastre olarak sunuluyor? Hemen söyleyelim: Bulaşık makinesi, fırın, mikrodalga fırın, buzdolabı, davlumbaz ve ocak, ankastre seçeneği olan beyaz eşya çeşitleri. Ayrıca fırın, davlumbaz ve ocak bir araya geldiğinde bu buluşma genellikle ankastre set olarak adlandırılıyor.

Bu arada pek çok insanın ankastre eşyalara “pahalı” algısıyla yaklaşmasına da değinmeden edemeyeceğiz. Çünkü aslında ankastre mutfak setlerinde bütçenize ve ihtiyacınıza uygun pek çok alternatif sunuluyor!


Ankastrenin Avantajları Nelerdir?

Eğer ankastre set almayı düşünüyorsanız kendinizi farklı bir dünyaya dâhil olacak gibi hissedebilirsiniz, bu oldukça normal. O halde karar vermenizde yardımcı olalım ve ankastre avantajları nelerdir sıralamaya başlayalım.

 • Ankastre ürünler, oluşturulan özel dolabın içerisine yerleştirildikleri için mutfak ya da banyoda ekstra alan yaratma sorununu ortadan kaldırır.

 • Özel alana yerleştirilmelerinin yanı sıra ankastre renk seçimi doğru yapıldığında, mutfak ya da banyo dolaplarıyla şık bir bütünlük oluşturur, dekorasyona katkı sağlar.

 • Ankastrenin kurulumu ve temizliği oldukça kolaydır.

 • Yaşadığınız evde ankastre ürünler için oluşturulmuş özel bir alan varsa bu alana uygun boyutta ankastre alabilirsiniz. Farklı ölçülere uygun ankastre ürünler bulunmaktadır.

 • Genel görüşün aksine ankastre ürünler pahalı değildir. Farklı markaların her bütçeye uygun ankastre ürünleri bulunmaktadır.

 • Farklı kapasitelere ve programlara sahip ankastre ürünler vardır. Bu sayede ihtiyacınıza uygun ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz.


Ankastre Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Evinize küçük bir ürün alsanız bile inceliyor ve bu doğrultuda karar veriyorsunuz, değil mi? Son derece haklısınız! Yeni beyaz eşya alırken de ince eleyip sık dokumak hakkınız! Peki, ankastre seçerken nelere dikkat etmeli?

 • Ankastre beyaz eşya yerleştirilmesi için açılan yuvanın ölçülerini alarak bu doğrultuda ürün satın almalısınız.

 • İhtiyacınızı karşılayabilecek beyaz eşya kapasitesini tercih ettiğinizden emin olmalısınız. Çünkü ölçüleri aynı olsa da kapasiteleri ya da iç hacimleri farklı ürünler olabiliyor.

 • Seçtiğiniz ankastrenin mutfakta bütünlük sağlayabilmesi için aynı renge sahip ürünler seçmeli, yani tüm ürünleri aynı renkte olan bir set oluşturmalısınız.

 • Doğayı korumak ve bütçenize katkı sağlamak için alacağınız ürünlerin hangi enerji sınıfına dâhil olduğunu incelemelisiniz.

 • Ocağınızın gazlı mı, elektrikli mi; bulaşık makinenizin tam ankastre mi, yarı ankastre mi olması gerektiğine karar vermelisiniz. Gazlı ocaklar, çoğu ailenin evinde bulunan bir ürün olsa bile elektrikli ocakların kullanımının da gitgide arttığını unutmamalısınız. Temizliği oldukça kolay olan elektrikli ocakların kullanım kolaylığı sağladığını da belirtelim. Peki, tam ankastre bulaşık makinesi ile yarı ankastre bulaşık makinesi arasındaki fark nedir? Tam ankastre bulaşık makinesinin kontrol paneli önde değil kapağın üzerindedir. Yani ilk bakışta makine, bir mutfak dolabı gibi görünebilir. Yarı ankastre bulaşık makinesinin kontrol paneli ise kapağın ön kısmında bulunur ve kapağın alt kısmı dolap gibi görünür. Diğer bir deyişle tam ankastre bulaşık makinesi, mutfağınızla daha bütünleşik bir görünüm oluşturur.