ARMATÜR ÜRÜNLERİ

.

BATARYALAR VE ARMATÜRLER ... 

Banyo armatürü/bataryası gün içerisinde defalarca kez kullandığımız bir üründür, bu nedenle banyo bataryası satın alırken yalnızca görünümüne değil, kullanışlı ve uzun ömürlü olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Kalitesiz bir batarya kısa sürede bozularak su damlatma gibi sorunlar oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, üzerindeki kaplaması kısa sürede dökülerek paslanmaya da başlayabilir. 

Bataryaların kalitesini belirleyen en önemli şey ise üretiminde insan sağlığına zarar vermeyen, içinden geçen suya karışmayan ve yıllar içinde kronik metal zehirlenmesine yol açmayan, alaşımların kullanılmasıdır.

ARMATÜR NEDİR ? 

Armatür, herhangi bir sıvı tesisatında boruların bitiş noktasında ya da sıvıyı muhafaza eden tankın/deponun çıkış noktasında, kontrollü olarak akışı sağlayan muslukların genel adıdır. Evde kullanılan armatürler genel olarak krom kaplı iken, bira fıçısı muslukları ahşaptan yapılabilmektedir. Armatürler sanayide, evde, laboratuvarda, kısacası yaşamın hemen her yerinde kullanılmaktadır. 


BATARYA NEDİR ?

Bataryalar sıhhi tesisat sistemlerinden sıcak ve soğuk suyu istenilen oranlarda karıştırarak akıtabilen armatürlere verilen isimdir. Gerektiğinde yalnızca sıcak su veya soğuk su da akıtabilir.Batarya çeşitleri kullanıldıkları yerlere göre adlandırılır;  lavabo bataryası, banyo bataryası, eviye bataryası gibi.

Banyo bataryası alırken ölçü seçimine dikkat edilmesi gerekir. Batarya mutlaka kullanılacağı vitrifiye ile uyumlu olmalıdır, aksi takdirde hem kötü bir görünüme neden olur hem de örneğin, lavaboyu yeterli düzeyde ortalayamayabilir, ya da yeteri kadar yüksek olmayabilir. Bu da, elinizi yıkarken sizi sürekli olarak lavabo ile temas etme etmeye zorlayabilir.