KOMBİ VE RADYATÖRLER

Radyatörler

Ev ve iş yerlerimizde kullanmış olduğumuz en önemli tesisat sistemlerinden birisi ısıtma tesisatıdır. Kış ayları soğuk geçen bir iklimde yaşadığımız için de tesisat sistemi büyük bir önem taşır. Isıtma tesisatlarında ısının üretildiği sistemden ortamlara verilmesinde en önemli nokta olarak radyatörlerdir.

Radyatör Nedir?

Radyatör diğer bir adıyla panel radyatör, ısıtma sistemi olan kalorifer sistemleri içerisinde ısıtılan suyun ortamı ısıtmasını sağlayan parçası olarak tanımlanmaktadır. Evlerde kombi sistemi ile ısınma yapıldığında, kombi ile sağlanan sıcak suyun, odalara ve diğer alanlara dağıtılması sonrasında radyatör içerisinden geçerek bulunduğu ortamı ısıtması sağlanmaktadır.

Radyatörlerin Çalışma Prensibi

Radyatörler üretim özelliklerine göre değişmekle birlikte genelde geniş yüzeylere sahip olan sistemlerdir. Bu geniş yüzey iyi derecede ısı yayılımı sağlamak amacı ile tasarlanmaktadır. Radyatör içerisinde su, ayrılmış bölümlerden geçerek her alanının ısıtılmasını sağlamaktadır.

Radyatör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Radyatör seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Öncelikle radyatörün boyutunu ısıtılmak istenilen ortama göre seçmek gerekir. Büyük alanlar için daha geniş radyatör ihtiyacı doğmaktadır. Bunun yanı sıra radyatör sistemlerinde farklı üretim seçenekleri de bulunmaktadır. Kalın panel radyatörler uzun ömürlü ve dayanıklılardır. Alüminyum radyatörler ise daha ince şekilde tasarlanmakta ve daha az yer kaplamaktadırlar. Radyatör fiyatları bu seçeneklere göre belirlenmektedir.

Radyatörler Isınmıyorsa Ne Yapılmalı?

Kimi zaman radyatörlerin belli kısımlarının ya da tamamının ısınmadığı görülmektedir. Radyatörlerden hava alma işlemi ile durum düzeltilebilir. Radyatörün baş kısmında bulunan özel alandan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca radyatör vanaları kontrol edilebilir; kapalıysa açarak sorunu giderebilirsiniz. Eğer termostatik vanalar kullanılıyorsa bunlar için de ayar yapılarak gerekli ısınma sağlanabilir.

Radyatörler Boyanır mı?

Kalorifer petekleri, ısıya karşı dayanıklı olan panel radyatör boyaları ile istenilen renklere boyanabilir. Sprey ya da fırça olmak üzere iki farklı şekilde kullanım olanağına sahip bu boyalar, radyatörler için özel olarak üretilir. 

Radyatörler nasıl temizlenir?

Radyatör petekleri ıslak bezle silme işlemi yapılarak temizlenebilir. Isınma kayıpları yaşanan daha kapsamlı (petek içlerindeki) temizlik işlemleri için ise uzman bir ekipten yardım alabilirsiniz.


Kombi nedir?

Kombiler , bireysel kullanıma yönelik sistemlere üyedirler. Kat kalorifer kazanlarında olduğu gibi depolanmış bir su kütlesinin ısıtılmasından farklı olarak kombiler şofbenlerdeki gibi bir boru demetinden akan suyun ısıtılması prensibine dayanmakta olup, çok az yer kaplarlar. Sıcak su temini cihaz içindeki boyler veya ani su ısıtıcısı ile sağlanır. Pilot alevli ve elektronik ateşlemeli tipleri vardır. 

Kombi cihazına yanma havasının temini ile baca gazlarının dışarıya atılış şekillerine göre sınıflandırmak mümkündür. Buna göre;

  Hermetik Tip Kombiler : Açık yanma odası bulunmayan kombiler. Hermetik tabir ettiğimiz cihazlar olup bacaya ihtiyaç göstermezler. Yanma odaları kapalı hücre biçiminde olup, doğalgaz için gerekli olan yanma havasını bir fan yardımı ile dışarıdan alırken, yanma sonucu oluşan atık gazları aynı şekilde dış ortama vermektedir. Hermetik cihazlar bir hava akım borusu ile dış ortama bağlanmak zorundadır.

  Bacalı Tip Kombiler : Yanma odası bulundukları ortama açık olan ve bulunduğu ortamın havasını kullanan baca bağlantısı bulunan cihazlar bacalı 
kombi olarak adlandırılırlar. Mutlaka çekişi iyi bir bacaya bağlanmalı ve bulunduğu ortam havalandırılmalıdır. Banyolar ve hacmi 8m3'ten az olan yerlere konması uygun değildir.

Nelere dikkat etmelisiniz?

Tüm firmalardan ayrıntılı bilgi alınız.
TSE, CE, ISO 9002 standartlarına sahip olup olmadıklarını araştırınız.
Satış sonrası hizmetlerini inceleyiniz.
Cihazlar için verilen garanti şartlarını sorunuz.
Yanma ve yakıt tasarruf sistemlerini kıyaslayınız.
Cihazı çalışır vaziyette görmeye gayret ediniz.
Firma yetkili bayilerine, ücretsiz keşifle dairenizi inceletip cihaz tipini belirleyiniz.
Cihazınızı eğitimli bayi ustalarına monte ettiriniz.
Ana firma tarafından belirlenen prosedürlerin uygulanışını kontrol ettiriniz.